 |
Balassa János (1814 -1868) síremléke a Fiumei úti Sírkertben |
Temetőink városok a városban, síremlékekkel szegélyezett sétányaik lépésről lépésre vezetik át a látogatót az utca zajától hangos külvilágból az elnémulás birodalmába. Akit nem friss gyásza vezet oda, gyönyörködni is képes a holtak kertjeinek sajátos szépségében. A síremlékek, szobrok motívumaiból kiolvashatja az élőknek az elmúlásról alkotott képzeteit, a halottak kultuszában felismerheti az időtlen mítoszok és a változó divatok keveredését. Ahol hírességek is nyugszanak, ott a siker és a feledés, az örök érték és a talmi csillogás viszonylagosságán tűnődhet el.
Akadnak néhányan, akik felelősséget éreznek a temetőkertek kőbe faragott értékeinek megőrzéséért. Mert az emlékművek maguk is mulandók: rombolják a természet erői és az emberi nemtörődömség, pusztítják vandálok és tolvajok. Vizler Imre ezért is szánta el magát arra, hogy Budapest temetőinek síremlékeiről részletes fotódokumentációt készítsen. Több síremlék látványa valóban már csak az ő fényképeinek a segítségével rekonstruálható.
 |
Házaspár sírköve a Csörsz utcai zsidó temetőben |
Örömmel számolhatunk be arról, hogy a közel harmincezer felvételt tartalmazó képkollekciót Vizler Imre önzetlen módon a Budapest Gyűjteménynek adományozta. Az általa gondosan azonosított, rendezett digitális fotográfiákból böngészhető, kereshető archívumot készítettünk, és a világhálón is közzétettük.
Megtekinthető a www.fszek.hu/sirkert/ címen.