Katalógusok
- A könyvtár számítógépes katalógusa jelzi, ha egy dokumentum a Budapest Gyűjteményben olvasható.
- Betűrendes, szak-, földrajzi és sorozati katalógusok. Az olvasóteremben található hagyományos cédulakatalógusok az 1998 végéig bekerült kiadványokról adnak információkat.
- Életrajzi, arckép- és eseménykép-cédulagyűjtemény.
- A plakátgyűjtemény fényképes katalógusa.
Nyomtatott biblilográfiák, ikonográfiák
A Budapest Gyűjtemény munkatársai számos kiadványban tették közzé a fővárossal kapcsolatos források és feldolgozások jegyzékét. Ezek közül a legfontosabbak:
- Budapest történetének bibliográfiája I-VII. Bp., 1963-1974.
A téma irodalma a kezdetektől 1950-ig.
- Az 1980 és 1990 között megjelent munkákat kurrens bibliográfiai sorozat tárja fel.
- Budapest története képekben 1493-1980. Képkatalógus. 2 kötet, 5 füzet, Mutató. Bp., 1982-1994. Hetvenezer, kiadványokban megjelent városkép és épületábrázolás ikonográfiai adatai.
Számítógépes adatbázisok
A fővárosról szóló irodalom és képanyag egyelőre több különféle adatbázisban érhető el. 2011 végére valamennyit elérheti a könyvtár számítógépes katalógusán keresztül.
- Budapest történetének bibliográfiája 1950-1990 Az adatbázis elsősorban a korszakban Magyarországon közreadott fővárosi vonatkozású történeti, helyismereti irodalom (könyvek és cikkek) válogatott jegyzékét tartalmazza, kiegészítve a gyűjtemény anyagában található, illetve bibliográfiákból átvett külföldi publikációk adataival.
- Budapest történetének bibliográfiája 1991-
Ez az adatbázis technikai okokból egyelőre csak az olvasóteremben használható. - Budapest történetének bibliográfiája 2004-
Ez a könyvtár katalógusával egyesített adatgyűjtemény. Külön is kereshető, ha a webes-katalógusban a GYŰJTEMÉNY ablakban a BUDAPEST-BIBLIOGRÁFIÁT választja, vagy a könyvtárban használható változatban a LELŐHELY ablakban a SZAKGYŰJTEMÉNYI BIBLIOGRÁFIÁT állítja be, és a mellette levő ablakból választja ki a BUDAPEST-BIBLIOGRÁFIA feliratot. - Budapest -képarchívum
Fényképek leírásait és digitális másolatait tartalmazó számítógépes adatbázis.
További több mint 10 000 kép leírását is tartalmazza a könyvtár számítógépes katalógusa (2011 végéig a képek megjelenítése nélkül). Külön úgy kereshetők, ha a webes-katalógusban a GYŰJTEMÉNY ablakban a BUDAPEST-KÉPARCHÍVUMOT választja, vagy a könyvtárban használható változatban a LELŐHELY ablakban a SZAKGYŰJTEMÉNYI BIBLIOGRÁFIÁT állítja be, és a mellette levő ablakból választja ki a BUDAPEST-KÉPARCHÍVUM feliratot. - Budapest történetének válogatott bibliográfiája 1991-2001
6500 könyv, tanumány, cikk adatai a város törénetének újabb irodalmából.
Letölthető tömörített szövegformátumban - Budapesti lakcímjegyzék, 1900
A Fővárosi Levéltár és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményének együttműködésének keretében készült kísérleti adatbázis a Fővárosi czím- és lakjegyzék 1900-as kötetén alapul.