![]() |
Ezért magától értetődő volt, hogy 1982-ben az ő köszöntő szavaival nyitotta meg hangtárát a Fehérhajó utcai könyvtár.
Sőt, amikor 1998-ban a Pálffy-palotába költözött a Gyűjtemény, ezt az eseményt is vele ünnepeltük.
Felejthetetlen az a négyrészes sorozat, amelyben Bartók remekművét, A kékszakállú herceg várát jártuk körül az ő kalauzolásával.
A könyvtári tájékoztató munkában a Tanár Úrra ma is számíthatunk, ha elakadunk egy-egy megoldhatatlannak tűnő olvasói kérdés megválaszolásában.
Bár a Zeneakadémia zeneszerzés szakán végzett Viski János tanítványaként, mégis mindenki úgy ismeri őt: „Földes Tanár Úr”. A tanítás, az oktatás „nem középiskolás fokon” tevékenységének és lényének legalapvetőbb eleme. A szerzett tudás megosztásának öröme sugárzik muzsikusok nemzedékeinek és a zenét „csak” szerető laikusoknak tartott előadásaiból egyaránt.
Ez a nem lankadó lelkesedés a magyarázata a TIT József Attila Szabadegyetemén 1960 óta megszakítás nélkül tartó ismeretterjesztő estek népszerűségének is. Több generáció vált a Tanár Úr „összművészeti” óráinak (zene-képzőművészet-irodalom) hatására a zene és a társművészetek rajongójává.
Tanított zenetörténetet a Magyar Iparművészeti Főiskolán (a mai Moholy-Nagy Művészeti Egyetem elődje) 1960-1974 között, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában 1961-től 1966-ig, ahol a zeneelmélet, zeneirodalom és szolfézs is a tantárgyai közé tartozott. Ugyanezeket a tantárgyakat 1961-2003 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán (ma Egyetem) is oktatta. Most speciális kollégiumokat tart a Zeneművészeti Egyetem és a doktoriskola hallgatóinak.
Munkájának elismeréseként számos kitüntetésben részesült, így 2004-ben elnyerte a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét, 2010-ben Moholy-Nagy-díjat, 2011-ben Artisjus díjat kapott.
Kedves Tanár Úr! Köszönjük, hogy ötven éve tudásával, tanácsaival, emberségével segíti Gyűjteményünk munkáját és kívánjuk, hogy még sokáig így legyen!
Liszka Zsuzsanna